Subakromialni utesnitveni sindrom-kako ga prepoznati in zdraviti

Zamrznjena rama - adhezivni kapsolitis

Subakromialni utesnitveni sindrom je pogosta težava ramenskega sklepa, ki povzroča bolečino in omejuje gibljivost. Njegovo razumevanje, pristopi k zdravljenju in rehabilitacija so ključnega pomena za uspešno obvladovanje simptomov in vrnitev k polni funkcionalnosti. Ta članek podaja poglobljen vpogled v anatomijo ramenskega obroča, razloge za nastanek subakromialnega utesnitvenega sindroma, metode fizioterapevtskega zdravljenja in priporočljive vaje za povrnitev optimalnega stanja.

Anatomija ramenskega obroča

Ramenski obroč je eden najbolj kompleksnih sklepov v človeškem telesu, saj omogoča širok razpon gibanj. Sestavljajo ga kosti – nadlahtnica, lopatica in ključnica – ter mišice rotatorne manšete, ki skupaj zagotavljajo stabilnost in mobilnost sklepa. Subakromialni prostor, ki se nahaja pod akromionom (del lopatice), vsebuje burso in tetive rotatorne manšete. Ta prostor je ključen za nemoteno gibanje ramena, vendar je hkrati tudi lokacija, kjer lahko pride do utesnitve in z njo povezane bolečine.

 

Razumevanje subakromialnega utesnitvenega sindroma

Subakromialni utesnitveni sindrom nastopi, ko se tkiva, ki se nahajajo v subakromialnem prostoru ramenskega sklepa – vključno s tetivami rotatorne manšete in subakromialno burso vnamejo ali poškodujejo zaradi česar lahko pride do vnetja ter otekline vseh struktur, ki že v tako majhnem prostoru hitro povzročijo vnetje. To kasneje void v bolečino in zmanjšan obseg gibanja, še posebej pri dvigovanju roke nad glavo.

Vzroki in dejavniki tveganja

Dejavniki, ki prispevajo k razvoju subakromialnega utesnitvenega sindroma so lahko:

  1. Anatomskega izvora: Nekateri pacienti imajo zaradi svoje anatomije povečano tveganje za razvoj subakrimoalnega utesnitvenega sindroma. Na primer ukrivljen ali kljukast akromion lahko poveča tveganje za utesnitev (impingement) med akromionom in tetivami rotatorne manšete.
  2. Degenerativni vzroki: S staranjem in ponavljajočimi se obremenitvami se lahko pojavijo degenerativne spremembe na tkivih znotraj subakromialnega prostora, vključno s tetivami rotatorne manšete in subakromialno burso. To lahko vodi do zgostitve, vnetja ali celo raztrganin tetiv, kar dodatno zmanjšuje subakromialni prostor.
  3. Preobremenitveni vzroki: Aktivnosti, ki zahtevajo ponavljajoča se dvigovanja rok ali gibanja nad glavo, lahko povzročijo prekomerno obrabo in vnetje tkiv v subakromialnem prostoru. To velja zlasti za športnike, kot so plavalci, metatelji ali odbojkarji, pa tudi za posameznike, katerih poklic vključuje podobne gibe (npr. slikarji, gradbeni delavci).
  4. Poškodbe ali nestabilnost: Akutne poškodbe ramena ali pretekle poškodbe, ki povzročijo nestabilnost ramenskega sklepa, lahko prispevajo k nastanku subakromialne utesnitve. Nestabilnost lahko vodi do nepravilnega gibanja ali položaja ramenskega sklepa, kar poveča tveganje za utesnitev mehkih tkiv.
  5. Vnetja: vnetje tetiv rotatorne manšete (tendinitis) ali vnetje subakromialne burse (bursitis) lahko povzroči otekanje teh struktur, kar dodatno omeji subakromialni prostor in vodi do sindroma utesnitve.

Fizioterapevtsko zdravljenje in rehabilitacija

Zdravljenje subakromialnega utesnitvenega sindroma pogosto vključuje kombinacijo počitka, modifikacije aktivnosti, fizioterapevtskih tehnik, kot so lajšanje bolečin, izboljšanje gibljivosti in krepitev mišic, ter v nekaterih primerih tudi operacijo. Tukaj naj poudarimo, da je v več kot 90% primeriov konzervativno zdravljenje uspešno, zato je pred operacijo definitivno smiselno poizkusiti z ustrezno fizioterapijo.

Pomen fizioterapevtskega zdravljenja in rehabilitacije

Subakromialni utesnitveni sindrom zahteva celosten pristop k zdravljenju. Fizioterapevtsko zdravljenje in rehabilitacija sta osnova za uspešno obnovitev funkcije ramenskega sklepa. V našem centru za fizioterapijo se osredotočamo na individualno obravnavo pacientov, saj verjamemo, da je personalizirana terapija ključna za učinkovito zdravljenje.

Fizioterapevtska obravnava subakromialnega utesnitvenega sindroma mora zajemati:

 

1. INDIVIDUALNO OCENO STANJA

Naši izkušeni fizioterapevti opravijo temeljito oceno vašega stanja, vključno z natančno analizo gibanja, bolečinskih točk in funkcionalnih omejitev. Ta pristop nam omogoča, da ustvarimo prilagojen načrt zdravljenja, ki je popolnoma usklajen z vašimi potrebami.  

2. MANUALNA TERAPIJA

Uporabljamo različne tehnike ročne terapije, kot so mobilizacija sklepov in mehke tkivne tehnike, da izboljšamo gibljivost in zmanjšamo bolečino. Te metode spodbujajo sproščanje in povečujejo obseg gibanja, kar je temelj za nadaljnje vaje za krepitev.

3. USTREZEN PROGRAM VAJ

Razvijemo nabor vaj, ki so posebej prilagojene za krepitev mišic ramenskega obroča, izboljšanje gibljivosti in stabilizacijo sklepa. Te vaje se postopoma prilagajajo, da ustrezajo vašemu napredku in spodbujajo dolgoročno okrevanje. Pri programu vaj za subakromialni utesnitveni sindrom ne smemo izvajati vaj samo za področje ramenskega obroča ampak je ključnega pomena izvajati vaje tudi za gibljivost prsne hrbtenice, saj je ravno njena zmanjšana gibljivost lahko vzrok za nastanek utesnitve. Ravno zaradi tega je ključnega pomena prvi pregled fizioterapevtski pregled s katerim naredimo ustrezno diagnostiko stanja.

4. UPORABA FIZIOTERAPEVTSKIH PRIPOMOČKOV

Pri fizioterapevtski obravnavi je smiselno uporabljati fizioterapevtske pripomočke kot so Tecar terapija, magneto terapija, terapija z laserjem s katerimi zmanjšujemo vnetja, bolečino ter pospešujemo celjenje tkiva.

5. EDUKACIJA IN SVETOVANJE

Poleg neposrednega zdravljenja se je potrebno osredotočiti tudi na edukacijo in svetovanje. Naši fizioterapevti vas bodo naučili, kako pravilno uporabljati in obremenjevati ramenski sklep, svetovali bodo o ergonomski prilagoditvi delovnega in življenjskega okolja ter predlagali strategije za preprečevanje ponovitve težav s katerimi boste dosegli zmanjšanje bolečin in otekline.

 

VAJE PRI SUBAKROMIALNEM UTESNITVENEM SINDROMU

Vaje so zelo pomemben  del rehabilitacije in pomagajo pri izboljšanju gibljivosti, zmanjševanju bolečin in krepitvi mišic ramenskega sklepa. Naslednje vaje so posebej priporočljive za obvladovanje simptomov subakromialnega utesnitvenega sindroma, vendar je potrebno poudariti, da so to zgolj osnovne vaje:

1. Pendularne vaje

  • Stoje se nagnite naprej, podpirajte se z zdravo roko na mizo ali stolu. Pustite, da prizadeta roka prosto visi.
  • Izvajajte nežne nihaje naprej in nazaj ter v krožne gibe.
  • Ponovite 10-15 krat v vsako smer.

2. Plezanje z prsti po steni

  • Stoje obrnjeni proti steni, položite dlani na steno na višini, ki je udobna, ne da bi pri tem povzročili bolečino.
  • Počasi “plezajte” s prsti navzgor po steni, dokler ne začutite rahlega raztezanja, nato držite nekaj sekund.
  • Vrnite se v začetni položaj in ponovite 10-15 krat.

3. Zunanja rotacija z elastičnim trakom

  • Sedite ali stojte z elastičnim trakom, pritrjenim na fiksno točko na vaši strani.
  • Držite konec traku z roko, ki je bližje traku, komolec naj bo ob telesu in pod kotom 90 stopinj.
  • Vlecite trak navzven, pri tem pa komolec ohranite ob telesu. Vrnite se v začetni položaj.
  • Ponovite 10-15 krat.

4. Raztezanje zadnjega dela ramenskega sklepa

  • Stoje ali sede, prekrižajte prizadeto roko pred telesom.
  • Z drugo roko nežno pritisnite na komolec prizadete roke, dokler ne začutite raztezanja v zadnjem delu ramena.
  • Držite 20-30 sekund in ponovite 2-3 krat.

5. Krepitev scapularnih stabilizatorjev

  • Lezite na trebuh s podaljšanimi rokami pred seboj.
  • Počasi dvignite roke od tal, pri tem pa stisnite lopatici skupaj.
  • Zadržite nekaj sekund in nato sprostite.
  • Ponovite 10-15 krat.

Pri izvajanju teh vaj je pomembno, da poslušate svoje telo in se izogibate gibom, ki povzročajo bolečino. Postopno povečevanje intenzivnosti in pogostosti vaj bo pomagalo pri okrevanju, ne da bi pri tem preobremenili ramenski sklep.

Zaključek

Subakromialni utesnitveni sindrom je pogosta težava, ki zahteva celosten pristop k zdravljenju. S pravilno diagnozo, fizioterapevtskim zdravljenjem in skrbno izbranimi vajami lahko posamezniki znatno izboljšajo svoje stanje. Ključno je slediti načrtu zdravljenja, ki ga priporoča zdravstveni strokovnjak, in biti dosleden pri izvajanju vaj za rehabilitacijo. Z angažiranim pristopom in potrpežljivostjo je možno doseči dolgoročno izboljšanje in preprečiti ponovitev simptomov.

 

V primeru, da tudi sami občutite bolečino v ramenskem obroču vam predlagamo, da nas za brezplačni posvet pokličete na telefonsko številko 051 658 809 in skupaj bomo poizkušali najdi rešitev za vaše težave

Viri

  • Ameriško združenje za ortopedsko kirurgijo. (n.d.). Smernice za zdravljenje subakromialnega utesnitvenega sindroma.
  • Nacionalni inštitut za zdravje in odličnost v zdravstvu. (n.d.). Priporočila za obvladovanje subakromialnega utesnitvenega sindroma.
  • Fizioterapevtska zveza. (n.d.). Učinkovitost rehabilitacijskih vaj pri subakromialnem utesnitvenem sindromu.