BURZITIS RAME

Burzitis rame je vnetno stanje, ki prizadene burze—majhne vrečke s tekočino, ki delujejo kot blazinice med kostmi, mišicami in tetivami okoli sklepov. Pogosto je prizadeta subakromialna burza, ki leži pod akromionom, delom lopatice, ki se nahaja nad glavico nadlahtnice. Ko ta burza postane vnetja, lahko povzroči bolečino in omejeno gibanje v ramenskem sklepu.

Glavna naloga subakromialne burze je blaženje območja med kitami rotatorne manšete in akromionom, s čimer ščiti mišico supraspinatusa pred prekomernim trenjem z glavico humerusa in akromionom. Burzitis rame je obvladljivo stanje, pri katerem lahko v fizioterapevtskem centru Re-Gib nudimo celostni pristop k zdravljenju. Za brezplačni posvet nas lahko pokličete na 051 658 809.

Vzroki za nastanek burzitisa rame

Burzitis rame se pogosto razvije zaradi ponavljajočih se gibov ali dolgotrajnih pritiskov na ramenski sklep, ki povzročajo draženje in vnetje burze. Ta težava je zelo pogosta pri športnikih, ki izvajajo gibe nad glavo, kot so plavalci, igralci odbojke, rokometa in tenisa. Burzitis lahko nastane tudi kot posledica neposrednega udarca v ramo ali zaradi komplikacij pri drugih stanjih, kot so artritis, okužbe ali presnovne motnje, kot je diabetes. Tako moški kot ženske so enako dovzetni za burzitis, še posebej v poklicih, kjer so pogosti ponavljajoči se gibi.

Dejavniki tveganja za burzitis rame

Dejavniki tveganja za burzitis rame vključujejo staranje, saj burze s starostjo izgubljajo elastičnost in postanejo bolj občutljive na poškodbe. Drugi dejavniki vključujejo poklice, ki zahtevajo ponavljajoče se gibe ramen, prekomerno telesno težo, ki dodatno obremenjuje sklepe, in obstoječe ortopedske ali revmatske bolezni. Pogosto do burzitisa pride tudi kot posledica poškodbe, kalcinacije ramenskega obroča ali subakromialne utesnitve.

Simptomi in znaki burzitisa rame

Simptomi burzitisa rame vključujejo bolečino, ki se poslabša pri gibanju ali pritisku na ramo, otekanje in pordelost prizadetega območja. Bolečina se lahko širi vzdolž roke in pogosto poslabša ponoči, kar moti spanec. Omejeno gibanje ramenskega sklepa je značilno, zlasti pri dvigovanju roke nad glavo ali pri izvajanju rotacijskih gibov.

Diagnostika burzitisa rame

Za diagnozo burzitisa ramena se uporabljajo klinični pregledi, kjer zdravnik oceni bolečino in obseg gibanja ramena. Za potrditev diagnoze in izključitev drugih možnih vzrokov za simptome se uporabijo slikovne preiskave, kot so rentgen, ultrazvok ali magnetna resonanca (MRI), ki lahko pomagajo oceniti stopnjo vnetja in prisotnost morebitnih zapletov.

 

Zdravljenje burzitisa rame

Fizioterapija je ključna pri zdravljenju burzitisa rame in predstavlja najpogostejši način za obvladovanje bolečin v ramenskem območju. Namenjena je ohranjanju in izboljšanju obsega gibanja, moči ter funkcionalnosti rame in povezanih struktur. V začetni fazi zdravljenja je poudarek na zmanjševanju bolečine in vnetja, kjer se uporablja tecar terapija in počitek. Ko se akutni simptomi umirijo, se v zdravljenje vključijo specifične vaje za postopno vračanje funkcije ramena. Vaje so prilagojene posamezniku in so usmerjene v krepitev mišic ramenskega obroča in izboljšanje stabilnosti sklepa.

 

V primeru, da imate bolečine v ramenu nas lahko za brezplačni posvet pokličete na telefonsko številko 051 658 809 in skupaj bomo našli rešitev za vaše težave.