Menjava kolenskega sklepa je iz vidika rehabilitacije veliko zahtevnejša kot rehabilitacija po totalni endoprotezi kolčnega sklepa. Vedeti moramo, da so pacienti, ki se odločijo za menjavo kateregakoli sklepa v večini primerov starejša populacija, pri kateri že zaradi nevromotoričnih sprememb pride do oslabelosti mišic kar vodi do zmanjšanja mišične moči. Poleg že tako oslabelih mišic pa so raziskave dokazale, da operativni poseg zmanjša mišično moč noge, ki je bila operirana za najmanj 24%, kar še dodatno oteži vašo rehabilitacijo.
Kaj je torej lahko naredimo sami pred operacijo?
Pred operacijo je ključno, da čim bolje okrepimo naše mišice. Klasične fizioterapevtske vaje kot so dvig stegnjene noge od podlage ali mali most nam tukaj kaj dosti ne bodo koristile. Lotiti se je treba zahtevnih, funkcionalnih vaj, ki nam bodo tudi kasneje koristile in olajšale rehabilitacijo.
V primeru kakršnih koli vprašanj se na nas lahko obrnete na telefonsko številko 051 658 809.
Kako pa poteka rehabilitacija po menjavi kolenskega sklepa?
Faza 1: 0-3 tedne po operaciji kolenskega sklepa
Sama rehabilitacija se začne takoj po operativnem posegu. V prvih dneh in tednih rehabilitacije je najpomembneje zmanjševanje bolečine in otekline ter razgibavanje kolenskega sklepa. Oteklino in bolečine najlažje zmanjšujemo z hlajenjem kolenskega sklepa, ter z osnovnimi fizioterapevtskimi vajami . Zelo pomembno pa je tudi samo razgibavanje kolenskega sklepa. V veliko pomoč vam bo tukaj naprava za pasivno razgibavanje kolena KINETEK katerega boste uporabljali že v bolnišnici. Kinetek si je priporočljivo izposoditi tudi na dom, saj vam je s tem rehabilitacija zelo olajšana . Poleg postopnega, kontroliranega razgibavanja kolenskega sklepa vam kinetek zmanjšuje bolečino, oteklino ter preprečuje prekomerno brazgotinjenje. V našem fizioterapevtskem centru vam ob izposoji kineteka brezplačno svetujemo tekom celotne rehabilitacije. V primeru kakšnih koli vprašanj smo vam na voljo, poleg tega pa vam sproti prilagajamo program vaj, sam boste le tako kolenski sklep ustrezno rehabilitirali
V prvih dveh tednih je priporočljivo kolenski sklep razgibavati do okoli 90°, predvsem zaradi tega, da nebi povzročali prevelikih sil na rano, ki se še ni popolnoma zacelila.
V prvih tednih po operacijah kolenskega sklepa je izrednega pomena pridobiti popolno ekstenzijo oziroma izteg kolena saj je le-to v kasnejši fazi rehabilitacije težje izboljšati. Zato je v prepovedano podlagati koleno z blazinami, čeprav je to v tistem trenutku blagodejno. V primeru, ko želimo kolenski sklep dvigniti višje od nivoja srca, saj s tem zmanjšujemo oteklino nogo z blazinami podložimo tako, da je koleno iztegnjeno.
Primeri vaj, ki jih izvajamo od 0-3 tedna:
- aktivno dvigovanje in spuščanje stopala, s čimer izboljšami cirkulacijo
- izometrične vaje za sprednje stegenske mišice (stopalo potegnemo k sebi, koleno potisnemo v podlago)
- aktivno krčenje in stegovanje kolena po podlagi
- dvig stegnjene noge od podlage
Faza 2: od 3-6 tedna
V drugi fazi rehabilitacije izrednega pomena pridobiti fiziološki oziroma normalen vzorec hoje. Poleg tega je do 6. tedna potrebno pridobiti polen obseg giba in čim bolj okrepiti mišice. Pacient mora začeti z izvajanjem težjih bolj funkcionalnih vaj. Povečanje mišične moči dosežemo zgolj z vajami proti uporu.
Primeri vaj:
- vsedanje in vstajanje iz stola
- vaje z elastiko
- izpadni korak ob steni
- kolesarnjenje na sobnem kolesu (sedež si dvignite višje)
Faza 3: od 6-8 tednov
3 fazo pacienti ponavadi opravijo v zdravilišču. V tej fazi je pomembno nadeljevati z progresijo vaj, torej prehod na še težje kompleksnejše vaje. Pridobiti je potrebno ustrezno kontrolo stoje na eni nogi ter čim boljše ravnotežje. Poleg mišične moči ne smemo pozabiti tudi na mišično vzdržljivost. Najlažje jo pridobimo z večjim številom ponovitev ter aerobno vadbo (hoja kolesarjenje…).
Faza 4: 8-12 tednov
V tej fazi se pacient počasi vrača delovno okolje. Potrebno je nadeljevati z ustreznimi vajami za izboljšanje mišične moči. Pacient se lahko odpravi na daljše sprehode ter kolesarjenje. Prepovedan je kakršni koli kontaktni šport ter obračanje stopala na mestu. Tudi z raznimi poskoki/doskoki moramo malo še počakati.
Faza 5: od 12. tedna
Po 12ih tednih oziroma 3 mesecih je priporočljivo nadaljno obiskovanje terapevtske vadbe, ki mora strmeti k optimalnem povečanju mišične moči in vzdržljivosti. Vadba naj se izvaja 2-3x tedensko pod nadzorom izkušenega terapevta.